loading
Zapnout grafiku
Pondělí 15. 07. 2024, svátek má Jindřich
   
Rekreační areál  

Kronika

1954

Období: 1954 - zpětný zápis

Rok 1954 zpětný zápis
Zima – málo sněhu, skorem žádný. Mrzlo na sucho, holomrazy až –25°C. Zima na ovocných stromech zanechala dosti následků. Stromy dosti promrzly (větve), nejvíce byli postižené švestky.

Volby do národních výborů.

31.03. Bylo otevřeno slavnostně předvolební agitační středisko za účasti místních občanů. Slavnost zahájil soudruh Volráb Jaroslav, jenž ve svém proslovu seznámil přítomné s účelem agitačního střediska, které slouží k informaci všemu občanstvu. Kulturní pořad vyplnila skupina ČSM ze státního učiliště závod Dimitrov Avia Čakovice. zazpíváním několika národních písní a národních písní SSSR. Přezpívané písně se všem přítomným líbily a své uspokojení vyjadřovali dlouho trvajícím potleskem. Další projev k otevření agitačního střediska měl soudruh Fiala Otakar jenž ve svém projevu připomněl právě třetí zlevnění strany a vlády, snížení cen potravinářského a průmyslového zboží. Soudružky, soudruzi a vážení přátelé, jest nám všem radosti, že právě v den oslav otevření našeho agitačního střediska strana a vláda vyhlásila třetí snížení cen potřebytelům. Strana a vláda svůj slib, který dala všemu pracujícímu lidu, splnila a tímto snížením pracujícímu lidu dává 5.600.000.000,- Kč. V době kapitalismu tyto peníze by kapitál užil ve svůj prospěch.
Boje pochodu za mír se zúčastnilo 102 místních obyvatel.

22.4. Sběr starého papíru.

1.5. 1 máj – oslava 1. máje. Tak jako loňského roku se občanstvo naší obce zúčastnilo oslav v Praze. Do Prahy se jelo ve zvláště vypravených autobusech. Od 6.30 hodin byl sraz před hostincem u Bečvářů, kde již byl připraven autobus. Autobus nepojal všechny, tak někteří občané jeli autobusy, které projížděly obcí. Před odjezdem za účasti delegátů všech místních složek ke hrobu padlých byly položeny rudé kytice. Autobusem jsme jeli na stanoviště do Křižíkové ulice v Karlíně. Zde jsme byli zapojeni do okresního průvodu Praha-sever. Z Křižíkové ulice jsme šli Robovkou kolem Wilsonova nádraží, po Václavském náměstí přes Můstek, kde jsme pozdravili našeho presidenta K. Gottvalda a předsedu vlády a potom opět do Křižíkové ulice. Tam byl ve 13.30 hodin odjezd domů.
Mládež byla ve stejnokrojích. Ženy, příslušnice KSČ v průvodu nesly májky, ozdobené ve státních barvách. Průvod okresu Praha – sever byl krásný, různými transparenty, obrazy presidenta, generála Stalina a představiteli vlády vyzdobený. Hezká podívaná byla na ženy celého okresu s májkami.
Obec k 1. máji byla vyzdobena. Každý majitel bytu ozdobil svá okna vlajkami a obrazy presidenta Gottvalda a generalisima Stalina, na každém domě vlála státní vlajka a u příslušníků KSČ i vlajka strany.
Organizace KSČ vyzdobila hostinec u Vokálků, organizace Státního statku vyzdobila vchod budovy do Státního statku s nápisem: „S prezidentem Gottvaldem za mír a socialismus. Se Sovětským svazem za mír.“, odbočka SČSP ozdobila hostinec u Bečvářů. Poprvé před některými domky stály ve státních barvách opentlené májky.


Televize – první televizní přijímač měla rodina Fialova.

31.12. První televizní Silvestr. Mělo to však jeden háček. Slavnostní přípitek se nedopatřením konal až 2 minuty po půlnoci.

Úmrtí v obci

8.1. Kolínský František
20.6. Jirásková Marie
5.11. Litoš Jan

Narozené děti

15.4. Deutschmannová Květa
16.7. Zbořil Milan
16.8. Jirásek Jan

 

20Červenec
MOBILNÍ SBĚR NEBEZPEČNÉHO ODPADU A JEDLÝCH OLEJŮ
Mobilní sběr nebezpečného odpadu a jedlých olejů proběhne v ul. U Parku,přistavený automobil na...
07Září
GULÁŠFEST
Druhý ročník březiněveského Gulášfestu je tu! Neváhejte a přijďte se zúčastnit této skvělé akce,a...
17Září
MOBILNÍ SBĚR NEBEZPEČNÉHO ODPADU A JEDLÝCH OLEJŮ
Mobilní sběr nebezpečného odpadu a jedlých olejů proběhne v ul. U Parku,přistavený automobil na...
08Říjen
MOBILNÍ SBĚR NEBEZPEČNÝCH ODPADŮ A JEDLÝCH OLEJŮ
Mobilní sběr nebezpečného odpadu a jedlých olejů proběhne v ul. U Parku,přistavený automobil na...
24Listopad
Vítání občánků 2024
Srdečně zveme rodiče s dětmi narozenými v roce 2023 - 2024 s trvalým pobytem v MČ Praha -...
Více >>

Úřední hodiny

Pondělí  13 - 18 hod
Středa    13 - 18 hod

Podatelna

Pondělí 13 - 18 hod.
Úterý 8 - 12 hod.
Středa 13 - 18 hod.
Čtvrtek 8 - 12 hod.
Pátek 8 - 12 hod.

Czechpoint

Pondělí 13 - 18 hod.
Úterý 8 - 12 hod.
Středa 13 - 18 hod.
Čtvrtek 8 - 12 hod.
Pátek 8 - 12 hod.

Kontakty

MČ Praha - Březiněves
U Parku 140/3
Praha 8 - Březiněves 182 00
telefon: +420 283 910 263
e-mail: info@brezineves.cz
datová schránka: atzaqa2